607 846 078 62 584 61 85 oceanik@ostrzeszow.pl
Pływalnia czynna Poniedziałek - Niedziela 7:00 - 22:00
Sauny czynne: Poniedziałek - Piątek 16:00 - 21:30; Sobota 10:00 - 21:30; Niedziela i Święta 7:30 - 21:30

Pływanie dla niemowląt na krytej pływalni „Oceanik”. Zapraszamy w każdy wtorek na 14:45 do naszego podwodnego świata. Pokażemy rodzicom jak bezpiecznie oswoić malucha z wodą. Zapisy pod numerem telefonu: 607 846 078.

Choć niemowlaki wyglądają na pierwszy rzut oka na małe niezdary, to trzeba przyznać, że w wodzie czują się jak ryby. Wszystko dlatego, że dopiero niedawno opuściły brzuch Mamy, w którym pływały sobie beztrosko przez 9 miesięcy. Jeśli rodzicom uda się odwiedzić basen do 6 miesiąca życia, to bardzo prawdopodobne, że dziecko po zanurzeniu w wodzie będzie potrafiło samo wstrzymać oddech. Ale….

…na początku musimy popracować z rodzicami, dlatego zajęcia z pływania dla niemowląt to na początkowo zajęcia dla rodziców. Uczymy opiekunów jak bezpiecznie asekurować dziecko w wodzie poprzez prawidłowe chwyty – wygodne i skuteczne do nauki pływania niemowlaków. Chodzi o to, aby stworzyć Mamie i Tacie komfort pracy z dzieckiem i przywyczaić ich do tego, że początkowo będą musieli całkowicie pochłonąć się pomocy maluchom. Uczymy podstawowych zasad bezpieczeństwa i reagowania w trudnych sytuacjach tak, aby rodzic nie był zaskoczony jakimś zdarzeniem (np. zachłyśnięciem się dziecka).

Dopasowany do wieku dziecka zestaw ćwiczeń pozwala na stopniowe oswajanie bobasa z wodą. Zaczynamy od uszu, ust i oczu. Przyzwyczajamy w ten sposób dzieci do obcowania w nowym środowisku. Należy pamiętać, że na basenie bywa tłoczno i hałaśliwie. Poza tym woda w basenie ma zupełnie inną temperaturę niż otoczenie, wewnątrz pływalni bywa dość gorąco i parno, a czasem nawet duszno. Maluch musi poczuć się tych warunkach bezpiecznie, a nasze zajęcia tego uczą.

Kontrolowanie wstrzymania oddechu to klucz to sukcesu. Tutaj musimy podkreślić, że nasze metody nie opierają się na odruchach, które (jak wynika z doświadczenia) powodują u dzieci niepotrzebny stres i zakłopotanie. Potem jest płacz i koniec zabawy z pływaniem. Staramy się nauczyć naszego podopiecznego spokojnego kontrolowania oddechu, a w konsekwencji jego wstrzymywania. Finalnie maluch musi zanurkować w ramionach rodzica i powinien się tam czuć bezpiecznie – wtedy wiemy, że to przynosi skutek. „Wszystko w swoim czasie” – to nasza dewiza. Nawet jedno przykre doświadczenie może skutecznie zniechęcić malucha do kolejnych kroków.

Korzystamy z zestawu zabawek, które pomagają nam to wszystko osiągnąć. Są one dopasowane do wieku bobasa tak, aby pobudzały go sensorycznie i motorycznie do prawidłowego rozwoju. Każdy maluch po naszych zajęciach będzie umiał leżeć w wodzie na plecach. To szalenie ważna umiejętność, która stanowi podstawę nauki pływania i która w niebezpiecznych sytuacjach (zmęczenie, delikatny skurcz) może potem uratować życie przyszłemu pływakowi.

Zdobywane podstawowe umiejętności:

  • Opanowanie przez rodziców podstawowych chwytów, bezpiecznej asekuracji dziecka i udzielania pomocy na wypadek zachłyśnięcia
  • Oswojenie uszu, oczy i ust z wodą oraz oswojenie z nowym otoczeniem (hałasem, temperaturą, obecnością innych dzieci i rodziców)
  • Świadome wstrzymywanie oddechu i nurkowania na komendę
  • Leżenie na plecach z podtrzymaniem (niektóre dzieci już w tym wieku opanowują leżenie samodzielne na wodzie)
Close Menu